Blog

Lupénka

22.01.2023

Lupénka neboli psoriáza je zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje pokožku na různých částech těla, hlavně na hřbetech končetin.

Slzovka obecná zvaná též Jojobovy slzy pochází z Číny. Má lehce sladkou chuť a chladnou povahu. Vztahuje se ke slezině, žaludku, plícím, tlustému střevu a ledvinám.

Tento článek jsem se rozhodl napsat, aby jste měli hrubou představu, co vás čeká při návštěvě u mne.

Propolis

17.10.2021

Propolis je směs vosku, pylu, pryskyřic, bioaktivních látek, éterických olejů. Má široké využití.

Strava v zimě

01.05.2021

Zima se v Tradiční čínské medicíně váže k prvku Voda, ledviny a močový měchýř.
Je to období velkého yinu, tedy chladu. Měli bychom konzumovat potraviny, které nám pomohou tyto vnější vlivy vyrovnávat.
Doporučené potraviny: vývary, vývary z kostí, rybí vývary, nákypy, pšenice, vejce, maso, ryby, dýně, zelenina kořenová a brukvovitá, pórek, křen,...

Podzimní období je ve znamení prvku Kov, orgánů plic a tlustého střeva. Energie tohoto období je jinová, tedy chladná.
Je třeba organismus posilovat spánkem a odpočinkem. Nachlazení je známkou toho, že na toto příliš nedbáme. Vhodná chuť pro podzim je mírně pálivá a kyselá.
Nedoporučují se potraviny výrazně ochlazující. Například citrusy, syrová...

Letní období je ve znamení prvku Oheň, orgánů srdce a tenké střevo. Jeho energie je jangová. Proto je dobré se v této době zdržet stravy, která přináší jangovou, tedy horkou energii.
Nekonzumovat potraviny, jako je hovězí, vepřové, kuřecí, jehněčí maso, divočina, chilli, zázvor, skořice, tvrdý alkohol, víno, káva, grilované maso a zelenina.
Naopak...

Jarní období je ve znamení prvku Dřevo, orgánů jater a žlučníku. Energie tohoto období je jangová. Proto je dobré se v této době zdržet stravy, která přináší nadbytek jangové energie.
Nekonzumovat potraviny, jako je čerstvé pečivo s droždím, pšeničný chléb, česnek, cibule, pórek, syrová nadýmavá zelenina, těstoviny, výrobky z kravského mléka.
Naopak...

Stále dokola řeším s klienty, co jíst a co nejíst. V poslední době je velká móda řešit stravu a vymýšlí se spousta nesmyslů, které nejsou ničím podložené. A co považuji za nejhorší, jsou diety na všechno pro všechny.
Na základě vlastních zkušeností si tímto dovolím pár doporučení: