Ekzém
Je chronický svědivý kožní zánět (dermatitida). Zánět je neinfekční a může být alergického i nealergického původu. Ekzém postihuje jak dospělé, tak děti a může se objevit na různých částech těla, nejčastěji na rukou, obličeji, krku a v loketních či podkolenních jamkách.
Existuje několik základních druhů ekzému:
Atopický ekzém
Jedná se o imunitní odpověď organismu na základě vrozené dispozice a projevuje se hlavně svěděním, suchostí kůže, bledostí nebo zarudnutím, olupováním kůže nebo puchýřky. Onemocnění nastupuje již v kojeneckém věku, někdy během dětství vymizí, jindy provází člověka po celý život.
Dyshidrotická dermatitida
Typ ekzému, který se omezuje na prsty, dlaně a plosky nohou a projevuje se červenými skvrnami s puchýřky naplněnými čirou tekutinou, které praskají, a kůže se olupuje. Toto onemocnění je považováno za druh atopického ekzému, ale může být projevem kontaktního alergického ekzému.
Numulární dermatitida
Chronický ekzém, který se vyznačuje suchou kůží a kulatými, ohraničenými nesvědivými skvrnami, hlavně na dolních končetinách. Stav se zhoršuje v zimních měsících. Onemocnění je považováno za druh atopického ekzému, kdy svou úlohu hraje chronická infekce.
Seboroická dermatitida
Kvůli zvýšené tvorbě mazu a přítomnosti kvasinek se může objevit červená svědivá vyrážka s šupinami v centrální části obličeje, na temeni hlavy nebo na trupu. Onemocnění ovlivňují klimatické podmínky, životní prostředí i psychický stav.
Kontaktní dermatitida
Pokud přijde kůže do kontaktu s alergeny nebo dráždícími látkami, mohou tyto vyvolat zánět kůže, a to v místě dotyku – při kontaktu s chemikáliemi, kovy, konzervačními látkami v kosmetických a farmaceutických přípravcích, při vdechnutí různých výparů, po požití potravin. K reakci může dojít opožděně až po letech neustálého působení určité látky.
Fotoalergická kontaktní dermatitida
Po použití nějakého přípravku a následnému vystavení se slunci se může stát, že kůže zareaguje zčervenáním, otokem, někdy i puchýři, většinou provázené nepříjemným svěděním.
Z pohledu Tradiční čínské medicíny má ekzém několik příčin:
Vlhké horko
Zarudlé pupínky s mokvajícími žlutými puchýřky, strupy, mokvání, svědění, pálení, neohraničené kožní léze.
Horký vítr v krvi s vlhkem a horkem
Červené pupínky, někdy puchýřky, svědění, pálení kůže.
Horko v krvi s ohněm
Svědivá a suchá kůže, červené pupínky, strupy se olupují, rychlé hojení. Kůže nemokvá, po škrábání může krvácet.
Nedostatečnost sleziny s vlhkem
Chronický ekzém, kůže je suchá, hrubá, světle červená ložiska.
Nedostatečnost krve s větrem a suchem
Chronický ekzém, kůže je suchá, hrubá, světle červená ložiska.
Nedostatečnost jin s vlhkem
Kůže je hodně suchá.
Z pohledu orgánů se jedná nejčastěji o dysfunkci jater, ledvin, plic, sleziny či srdce.
Velkou roli hraje stres a vedlejší životospráva.
Náprava potíží probíhá s pomocí směsí čínských bylin,
což je podstata léčby. Od svědění odpomůže mast z čínských bylin (funguje
skvěle). Je dobré připojit některou z pomocných metod – akupunktura, baňky a
další.
Vhodné je také pracovat na psychice (odstranění stresu) a upravit celkově
životosprávu.
Protože neřešíme jen kožní projev, ale příčinu potíží na úrovni orgánů, je možné se ekzému zbavit navždy, bez vedlejších účinků, přírodní cestou.
Vzhledem k preciznímu systému tradiční čínské medicíny je úspěch i tam, kde jiné metody selhaly. Je však třeba počítat s delší dobou nápravy.
autor: Petr Khür
zdroj: praxe, semináře Tradiční čínské medicíny
www.fytoterapeut.cz