Potíže se štítnou žlázou

23.11.2023

V poslední době se čím dál častěji setkáváme s problémy štítné žlázy, které jsou způsobeny jak fyzickými, tak zejména emočními faktory.

Z hlediska západní medicíny spočívá léčba v regulaci hormonální hladiny pomocí léků nebo v chirurgickém zákroku, což jsou řešení s trvalými dopady.

Příčina však zůstává a může se projevit na jiném místě těla. Dlouhodobé užívání hormonů může vést k oslabení nebo atrofii štítné žlázy.

Podle tradiční čínské medicíny (TCM) spadá endokrinní systém pod prvek voda, který zahrnuje ledviny a močový měchýř, a problémy se štítnou žlázou jsou často spojeny s ledvinami, slezinou a játry.

STRUMA neboli vole je mnohdy na první pohled viditelný otok v oblasti štítné žlázy, tedy krku. Jedná se o TAN neboli shluk škodlivin. Pokud je jeho příčinou špatně fungující síť ledvin a sleziny, tělo nevylučuje odpadní látky, a ty se hromadí v oblasti krku. Je-li příčinou TAN nedobře pracující energetická síť jater, dojde k rozpouštění odpadních látek, a ty se opět hromadí v oblasti krku.

ZVÝŠENÁ FUNKCE je povětšinou z hlediska příčiny připsána dysfunkci jater. Játra jsou "od přírody" horká, to znamená jejich náklonnost k projevům nemocí z nadbytku yang apod. Projevem bývá hněv, agrese, zarudnutí, návaly, horkokrevnost, pocení, bolesti hlavy, vysoký tlak atd.

SNÍŽENÁ FUNKCE je hlavně charakterizována neharmonickým stavem ledvin, mnohdy spojeným se slezinou. Projevy jsou takřka opačné než u horkých jater, a to např. zimomřivost, problémy s menstruací, kterou ledviny řídí, otoky, nízký tlak, chlad či bolest beder a kolenou, slabost, studené ruce a nohy, únava apod.

Čínská fytoterapie a další metody TCM nabízí řešení těchto problémů, přičemž léčba je velmi individuální. Je dobré také pracovat na psychické rovině, protože například uzlíky na štítné žláze mohou mít psychickou příčinu.

Léčba vyžaduje čas a je závislá na stavu pacienta a dodržování léčebných pokynů. Cílem je léčit příčiny, nejen potlačovat symptomy. Možnost uzdravení je velmi dobrá.

Na základě osobní zkušenosti, kdy jsme měli onemocnění štítné žlázy v rodině, mohu potvrdit úspěšnost léčby v rámci TCM.

Autor: Petr Khür

Zdroj: praxe, semináře školy TČM