Nachlazení, viróza, …

01.05.2021

Z pohledu Tradiční čínské medicíny máme dva základní typy. Útok vnějšího chladu (yinu), tedy klasické nachlazení, kdy prostydnete a útok vnějšího tepla (yangu), tedy infekce, kdy na vás někdo nemocný "prskne".
V obou případech většinou dojde k zablokování obranné energie organismu, tzv. wei čchi. To může vyvolat pocit chladu, zimnice, horečky, kýchání, bolest hlavy apod. Vhodným nápojem v těchto případech je zelený čaj.
Při napadení chladem je hlavním úkolem vyvolat pocení. Používají se k tomu byliny ostré a zahřívací, které pročišťují hlavu a obrannou vrstvu těla, odstraňují bolesti. Vhodným nápojem je zde čaj z čerstvého zázvoru.
Při napadení teplem je hlavním úkolem odstranit škodlivinu z těla. Používají se k tomu byliny ostré a chladné, které otevřou povrch a vyloučí škodlivinu. Nevhodná je konzumace potravin, které výrazně zahřívají.
V obou případech je dobré hned s prvními příznaky nasadit byliny, které jsou na akutní stavy a to v dostatečném množství. Pak je možné zbavit se potíží během 2-3 dnů.
Při léčbě antibiotiky je sice důsledek "vyřešen", ale škodlivina je ucpána v těle (v drahách) a může nastat opakování onemocnění nebo po určité době vzniknou chronické potíže typu ekzému, alergie, různých zánětů atd. Zde je dobré pročištění těla směsí na míru nejlépe hned po prodělané nemoci.

autor: Petr Khür
zdroj: praxe, semináře TČM