Imunita

01.05.2021

V Tradiční čínské medicíně se předpokládá, že pokud máte dobrou imunitu, tedy obranyschopnost organismu, ubráníte se jakékoliv bakterii či viru. Hlavní obrannou složkou je tzv. wei čchi.
Je součástí celkové energie těla. Proudí v podkoží a je ochranou před napadení vnějšími škodlivinami. Její dysfunkce se v první řadě projevuje postižením plic a nemocemi s nimi spojenými jako je kašel, bronchitida, rýma, škrábání a bolest v krku apod.
Svoji energii, a tedy i wei čchi, regenerujeme hlavně v noci při spánku. Jeho nedostatek tedy znamená oslabení naší obrany. Dalšími činiteli jsou stres, přepracovanost a prostředí, ve kterém se pohybujeme a žijeme.
Pokud chceme posílit svoji obranyschopnost, doporučuje se cvičení čchi kung, které harmonizuje a posiluje čchi, dále úprava stravy, ideálně s vynecháním sladkých a tučných jídel a výrazným omezením či vynecháním kravského mléka a výrobků z něj.
Nedílnou součástí posílení imunity jsou čínské bylinné směsi, které pomohou posílit celkovou a obrannou energii, zlepšit funkce plic a trávení.
Tím se organismus stává odolným vůči nemocem.

autor: Petr Khür
zdroj: praxe, semináře TČM